Maszyny domowe

Owerlok, czyli co warto wiedzieć na początku swojej przygody z szyciem

owerlok

Kupując swoją pierwsza maszynę do użytku domowego warto poznać funkcje różnych urządzeń, by wiedzieć, na które z nich zwrócić szczególną uwagę. Znając podstawowe pojęcia związane ze specyfikacją poszczególnych urządzeń łatwiej będzie poruszać się wśród ofert producentów. Na naszym blogu omówimy różne maszyny do szycia w domu, by każdy, nawet całkowicie początkujący hobbysta, mógł bez problemu zrozumieć techniczny język opisujący maszyny szwalnicze.

Owerloki domowe a maszyny wieloczynnościowe

We wpisie Domowa szwalnia, czyli akcesoria i maszyny do szycia w domu przedstawiliśmy podstawowe różnice między urządzeniami do szycia w domu. Teraz dokładniej opiszemy możliwości overlocku. Warto wiedzieć, że rozróżnia się owerlok i ścieg owerlokowy – są to dwie zupełnie różne rzeczy. Do najważniejszych cech omawianej maszyny należy:

• Obszywanie na krawędziach.
• Wyrównywanie krawędzi z pomocą noża.
• Zszywanie i obrzucanie krawędzi.

Ogólnie głównym zadaniem owerloku jest ochrona przed pruciem i strzępieniem. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku elastycznych czy bardzo delikatnych dzianin. Maszyna do szycia tego typu to nie tylko obszywanie krawędzi. Z ich pomocą, w zależności od cech danego modelu, można wykonać różne typy ściegów.

Decydując się na zakup zwykłej maszyny do szycia lub maszyny wieloczynnościowej można liczyć na to, że producent wyposażył ją w dodatkową stopkę, która umożliwia tworzenie ściegu owerlokowego. Taki ścieg w wielu przypadkach okazuje się wystarczający, szczególnie jeśli chodzi o szycie hobbystycznie. Chcąc stworzyć profesjonalną domową szwalnię, warto pomyśleć o zakupie owerloku, który profesjonalnie zajmie się obrzucaniem krawędzi.

Maszyna do szycia z owerlokiem

Takim mianem określa się różne maszyny wieloczynnościowe. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenia nie zastąpią overlocku. Oferują one jedynie funkcję ściegu owerlokowego, którego także używa się do obrzucania krawędzi, jednak jego jakość nie dorównuje ściegowi, który wychodzi spod igły owerloku. Mając zwykłą maszynę do szycia, można dokupić do niej specjalną stopkę z nożem. Maszyny wieloczynnościowe często posiadają takie stopki w zestawie. Są dzięki temu bardziej uniwersalne. Poleca się je osobom, którym zależy właśnie na jak największej funkcjonalności urządzenia. Ogólnie do szycia w domu owerlok nie jest niezbędny, szczególnie osobom początkującym. Można go wymienić na liście maszyn do szycia dla zaawansowanych – osób, którym zależy na tym, by do każdego zadania mieć jak najlepszy sprzęt, dedykowany określonym działaniom.

WARTO WIEDZIEĆ O OVERLOCKACH!!

Czym się różni ścieg owerlokowy od owerloku?

Owerlok to maszyna, której głównym zadaniem jest obszywanie krawędzi, czego efektem ma być ochrona przed pruciem i strzępieniem. Ścieg owerlokowy to rodzaj ściegu, który można wykonać z pomocą maszyny do szycia, która posiada funkcję do wykonywania tego typu ściegów.

• Jakie funkcje powinien mieć dobry owerlok domowy?

Niektóre funkcje oferowane przez producentów maszyn szwalniczych są bardzo wygodne i warto wybrać urządzanie, które je posiada. Ułatwi to codzienną pracę. Różne modele mają dodatkowe funkcje jeszcze bardziej usprawniające szycie. Nie każdy będzie z nich korzystać, jednak warto wiedzieć o ich istnieniu. Wśród funkcji, które powinna mieć każda dobra maszyna do szycia typu overlock, można wymienić:

* Regulację długości i szerokości ściegu
* Nóż obcinający i wyrównujący krawędzie, z możliwością wyłączania lub chowania noża w trakcie szycia.
* Możliwość ustawienia ściegu trzy-, cztero- lub pięcionitkowego (dość uniwersalnym urządzeniem jest owerlok czteronitkowy)
* Wolne ramię
* Ustawianie docisku stopki
* Ścieg rolujący (najlepiej bez konieczności zmiany płytki ściegowej)
* Nawlekacz dolnego chwytacza

Pracę ułatwi też pojemnik na ścinki i nożyk umieszczony z boku maszyny (do obcinania nitek). Zwiększona powierzchnia stołu to większa powierzchnia robocza – ma to znaczenie przy przeszywaniu długich i szerokich elementów.

Kupując overlock warto też zwrócić uwagę na liczbę ściegów wykonywanych na minutę. Istotne jest również wyposażenie, które oferuje producent (np. różne stopki – dociskowa i uniwersalna, igły, olej, uchwyty do szpulek, imbus czy zapasowy nożyk górny).

Chcesz otrzymać rabat 5% na pierwsze zakupy w sklepie szwalnia.pl? Zapisz się do newslettera (formularz zapisu z lewej strony), a otrzymasz od nas kupon rabatowy. Przy okazji skorzystasz z wiedzy naszych specjalistów i będziesz na bieżąco z nowościami na blogu i promocjami w sklepie. Obiecuję, że nie będę zaśmiecać Twojej skrzynki i w każdej chwili będziesz mógł wypisać się z naszej bazy wiedzy.