Pierwsze próby zastąpienia ręcznej pracy szwaczek częściowo zautomatyzowanym urządzeniem podjęto pod koniec XVIII wieku. Historia maszyny do szycia wiąże się z kilkoma postaciami, które znacząco przyczyniły się do rozwoju przemysłu odzieżowego i zautomatyzowania całego procesu szycia. Niezwykle gwałtowny rozwój przemysłu włókienniczego niejako wymusił podjęcie działań, których celem było przyspieszenie procesu szycia. Wtedy właśnie rozpoczęła się historia, która ma wpływ na nasze życie aż do dziś.
Historia maszyny do szycia – trudne początki konstruktorów
Igieł używano już 16 tysięcy lat temu do zszywania ubrań ze skór. Jednak historia maszyny do szycia na dobre rozpoczęła się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to zauważono ogromną potrzebę zmechanizowania ręcznego szycia. Gwałtowny rozwój przemysłu włókienniczego, widoczny także w Polsce – Łódź była przecież jednym z jego głównych ośrodków – był dla konstruktorów bodźcem do działania. Lepsza dostępność tkanin, także tych tanich, dała ludziom z różnych sfer więcej możliwości. Ręczne szycie przestało zaspokajać zwiększające się potrzeby rozrastających się miast. Zaczęto podejmować pierwsze próby zautomatyzowania procesu szycia.
W tym miejscu warto wspomnieć o kilku konstruktorach, którzy nawet jeśli nie zapisali się na kartach historii maszyny do szycia, wnieśli w tę historię spory wkład. Wynalezienie maszyny do szycia ma nie tylko ogromne znaczenie ze względu przemysłowego. Zmechanizowanie procesu szycia w XIX wieku umożliwiło i przyspieszyło emancypację kobiet, które dzięki możliwości szycia na większą skalę były w stanie nieco usamodzielnić się od “opieki” mężczyzn.
Niepowodzenia pierwszych konstrukcji wynikały przede wszystkim z prób naśladowania ręcznego szycia, co w z zmechanizowanym urządzeniu nie przynosiło dobrych efektów.
- Pierwszym nazwiskiem jakie warto wymienić, omawiając historię maszyny do szycia, jest Charles Frederick Wiesenthal, który jako jeden z pierwszych podjął pracę nad stworzeniem maszyny do szycia, otrzymując nawet patent na stworzoną przez siebie igłę.
- Thomas Saint jako pierwszy skonstruował prototyp maszyny do szycia w 1790 roku. Patent tego konstruktora został odnaleziony przez Wiliama Newtona Wilsona i wykorzystany później do stworzenia maszyny.
- Kolejni w porządku chronologicznym konstruktorzy to Elias Howe i Walter Hunt, którzy udoskonalili maszynę o podwójny ścieg. Niestety w ich konstrukcji nitka rwała się i wypadała z oczka igły, co czyniło maszynę niepraktyczną.
- August Clemens Müller to niemiecki konstruktor, który swoją maszynę opatentował w Dreźnie w połowie XIX wieku.
- Barthelémy Thimonier znany przede wszystkim dlatego, że jego konstrukcja, mimo że praktyczna, nie zyskała uznania, a sama historia tego człowieka pokazuje, że sam pomysł nie wystarczy. Jego pierwsza drewniana maszyna do szycia, skonstruowana w 1829 roku wykonywała tylko jeden rodzaj ściegu, dzisiaj znany jako ścieg łańcuszkowy (o ściegach więcej w innym wpisie). Dość szybko zyskała uznanie, a Thimonier dostał zamówienie na wyprodukowanie kilkudziesięciu maszyn do szycia swojego projektu. Wokół postaci Barthelemy’ego krąży pewna historia, jakoby cech paryski, widząc zagrożenie w zmechanizowaniu procesu szycia, zniszczył jego warsztat wraz z dorobkiem całego życia. W kilka lat później konstruktor skonstruował kolejną maszynę, tym razem metalową i dodatkowo z udoskonalonym i trwalszym ściegiem. Z powodu nędzy w jaką popadł, sprzedał swój patent za bezcen w Anglii.
- Historia maszyny do szycia nierozłącznie wiąże się z nazwiskiem Isaaca Merritta Singera. Jego maszyny stoją w wielu domach na całych świecie. Z nazwą marki kojarzona jest najlepsza jakość produktu. Warto przybliżyć trochę tę postać i wynalazek, który zrewolucjonizował przemysł szwalniczy.
Legendarna maszyna do szycia Singer, czyli jak historia maszyny toczy się od XIX wieku
Nazwisko Singera kojarzone jest do dziś z twórcą pierwszej maszyny. Historia maszyny do szycia co prawda nierozłącznie wiąże się z Singerem, jednak warto wspomnieć, że urządzenia sygnowane tym nazwiskiem czerpały wiele w z wynalazków pierwszych konstruktorów maszyn szwalniczych.
Maszyna Singera różniła się od poprzednich konstrukcji między innymi stopką, która przytrzymywała materiał, dzięki czemu szycie przebiegało sprawniej. Singer wykorzystał pomysły swoich poprzedników, udoskonalając swoją maszynę i w 1851 roku ją opatentował i stworzył Singer Corporation. W tym też okresie w wielu miejscach na świecie produkowano maszyny do szycia. Walka wśród producentów toczyła się głównie o patenty i o zdobycie rynku. Singer w dużej mierze zdominował rynek, stając się głównym producentem maszyn, znanym do dziś.
Maszyny do szycia Singer miały stopkę do przytrzymywania i przesuwania materiału. Pozwalało to między innymi na wykonywanie długich szwów. Urządzenie miało ręczny napęd, który przenoszony był za pomocą pedała. Pierwsza maszyna do szycia z napędem elektrycznym została stworzona przez przedsiębiorstwo Singera w 1900 roku. Cały mechanizm początkowo znajdował się poza maszyną, by stopniowo być włączanym do konstrukcji urządzenia, co zmniejszało jego wymiary.
Historia maszyn do szycia rozpoczęła się w XIX wieku. Przemysł szwalniczy rozwijał się wraz z przemysłem włókienniczym. Maszyny do szycia wprowadzone do masowej produkcji miały ogromne znaczenie przede wszystkim dla szwaczek, którym usprawniły i ułatwiły pracę. Ich wynalezienie miało też duży wpływ na usamodzielnienie kobiet ze średniej i niższej klasy. Możliwość zarabiania na szyciu była dla wielu jedynym źródłem utrzymania rodziny.
Obecnie maszyny do szycia służą przede wszystkim do masowej produkcji ubrań. Różne rodzaje maszyn pozwalają dopasować je do konkretnych zastosowań. I o tym właśnie będą kolejne wpisy, w których zajmę się przedstawieniem działania maszyn – od najprostszych i najmniejszych maszyn do użytku domowego, po duże przemysłowe maszyny szwalnicze.
Posłuchaj co na ten temat mówi się w Radiu Łódź. O maszynach opowiada Przemek Banaszczyk, przedstawiciel naszej firmy.
Chcesz otrzymać rabat 5% na pierwsze zakupy w sklepie szwalnia.pl? Zapisz się do newslettera (formularz zapisu z lewej strony), a otrzymasz od nas kupon rabatowy. Przy okazji skorzystasz z wiedzy naszych specjalistów i będziesz na bieżąco z nowościami na blogu i promocjami w sklepie. Obiecuję, że nie będę zaśmiecać Twojej skrzynki i w każdej chwili będziesz mógł wypisać się z naszej bazy wiedzy.